سیل، میلیونها کودک پاکستانی در معرض خطر


به گزارش خبرگزاری فرانسه از اسلام آباد، سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد در پی سیلاب هایی که بخش هایی از پاکستان را ویران کرد و به حدود بیست میلیون تن آسیب رساند، حدود سه میلیون و پانصد هزار کودک در معرض خطر بیماری هایی قرار دارند که از طریق آب منتقل می شود.
این کودکان که یتیم ، بیمار یا از خانواده های خود دور شده اند، قربانیان بلایای طبیعی اخیر در پاکستان هستند.
به گفته پزشکان محلی، اکثر این کودکان به التهاب معده و روده و ناراحتی های پوستی ناشی از آلودگی مبتلا شده اند.
همزمان مقامات وزارت بهداشت پاکستان خبر دادند دست کم پانزده نفر در شهر دره اسماعیل خان به علت ابتلا به بیماریهای گوارشی جان خود را از دست دادند. شهر دره اسماعیل خان از شهرهای سیل زده واقع در شمال غربی این کشور است.
همچنین مقامات دولتی پاکستان درباره جاری شدن سیل بیشتر و ادامه بارش باران در هفته آینده در این کشور هشدار دادند.
سیل ویرانگر پاکستان که در تاریخ این کشور بی نظیر بوده است، از دوهفته پیش آغاز و بسیاری از مناطق کوهستانی شمال غربی و دیگر نقاط این کشور را فرا گرفت.
فاجعه‌ای غیر قابل تصور
وضع در مناطق سیل زده پاکستان چنان وخیم است که به گفته‌ دبیر کل سازمان ملل، در تصور نمی‌گنجد.
به گزارش رادیو آلمان، بان کی مون به همراه آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان روز یکشنبه با هلی‌کوپتر بر فراز مناطقی که وضعیت وخیم‌تری دارند، پرواز کرد و پس از مشاهده‌ی ابعاد فاجعه آن را غیر قابل تصور خواند.
دبیرکل سازمان ملل گفت، پیامدهای سوانح طبیعی بسیاری را مشاهده کرده، اما آنچه در پاکستان دیده از همه دردناک‌تر است.
ایعاد فاجعه‌ی کنونی بسی فراتر از زلزله‌ی پنج سال پیش پاکستان است. ۲۰ میلیون نفر آواره و بی‌خانمان شده‌اند. ۱۶۰ هزار کیلومتر مربع، یعنی یک پنجم کل کشور پاکستان از سیلی که هم اکنون نیز جاری است، آسیب دیده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم