ایران سی و دومین کشور ورشکسته جهانسایت سیاست خارجی و بنیاد صلح در ششمین همکاری سالانه خویش، شاخص آسیب‌پذیرترین کشورها و یا به عبارتی، اسامی دولت‌های ورشکسته را منتشر کرده‌اند. ایران به روایت عدد و رقم در داخل و خارج
به گزارش آفتاب به نقل از سایت «سیاست خارجی»(فارین پالیسی )، در فهرست کشورهای ورشکسته، کشور سومالی در رتبه نخست است و کشورهای سودان، چاد و زیمبابوه در رتبه دوم تا چهارم قرار دارند.
علاوه‌بر این، کنگو، افغانستان، عراق و جمهوری آفریقای مرکزی در رده پنجم تا هشتم قرار گرفته‌اند و گینه و پاکستان هم در رده نهم و دهم هستند.
بنا بر این گزارش، این طبقه‌بندی بر پایه ۱۲ شاخص صورت گرفته است که از میان این شاخص‌ها، می‌توان به نقض حقوق بشر، نرخ پناهندگی، تنزل وضعیت اقتصادی، خدمات عمومی، دخالت خارجی و وضعیت امنیتی اشاره کرد.
در شاخص جمعیت، کنگو بدترین نمره را دارد، به گونه‌ای که ۵۰ درصد جمعیت این کشور زیر ۱۴ سال هستند.
در شاخص آوارگی، سومالی رتبه نخست را دارا است، چرا که حدود یک‌چهارم مردم این کشور در جنگ های داخلی آواره و نابود شده‌اند.
در شاخص وجود حکومت‌های غیر قانونی افغانستان و سومالی در عنوان بدترین با هم شریک هستند.
در شاخص فرار مغزها، زیمبابوه با فرار یک پنجم از نخبگانش، بدترین رتبه را دارد. در خدمات‌رسانی عمومی، نیجر بدترین نمره و در نابرابری سومالی و کنگو، رکورد‌دار بدترین‌ها هستند.
در حقوق بشر، سومالی و سودان و در تنزل شرایط اقتصادی کره شمالی، سومالی و زیمبابوه بدترین هستند.
در شاخص دخالت خارجی نیز طبیعتا افغانستان، بدترین شرایط را داراست.
در این رتبه‌بندی، ایران سی و دومین کشور ورشکسته دنیاست ، یعنی سی‌و دومین کشور دنیا از لحاظ آسیب‌پذیری در بین ۱۷۷ کشور .

۱ نظر:

 1. شهریاری فاشیست و نورای فاسد ببینید که چطور درمانده اید و آفتابه لگن 7 دست ولی شام و ناهار هیچی!
  ملت بلوچ و فرزندانشان دیگر به شما اجازه نخواهند داد سرزمینشان را به تاراج برید و به مقدسات و سننشان توهین کنید و بعد بروید بنشینید و تعریف کنید که چنین و چنان کردیم.
  اینها عوارض اولیه یک عملیات ساده بود و فرزندان و مدافعان سرزمین شهیدپرور بلوچستان در طی قرنها از پس متجاوزان و ظالمان برآمده اند ،فکر کردید این مردم آن موقع چه داشتند سلاح و تجهیزات نظامی؟!؟!نه ای مفلسان!این مردم سلاحشان همان زمان نیز غیرت و ایمان بود و این بار نیز با همان سلاح در برابر شما ایستاده اند و به حول و قوه الهی آنچنان مقتدرانه می ایستند و ایستاده اند که هم از حقوق خود دفاع کنند و هم به داد هر مظلوم دیگری در چهاردیواری ایران می شتابند و دفاع از ملت بلوچ و بلوچستان و اهل سنت ایران و هر مظلوم دیگری را بر خود فرض می دانند .علی خامنه ای ، ای جنایتکار جنگی ، اعلام جنگ فرزندان بلوچستان به توی فرومایه است ورنه این چهارکوتوله و بی وجود مثل شهریاری و قاسم سلیمانی و رادان دیر یا زود به نزد شوشتریها و شیبکها فرستاده می شوند .
  یاد همه شما تروریستها و خفاشان باشد که ذره ذره جنایات شما ثبت می شوند و مردم دیار حماسه و ایمان تا آخرین درهم و دینارش را از شمایان پس خواهند گرفت و در این راه صبر و شکیبایی و تدبیر اولویت اولشان در هر کاریست و شما با هیچ دسیسه و ترفندی دیگر نخواهید توانست مدافعان و محافظان بلوچستان زمین را عصبی کنید و یا به راهی غیرمنطقی بکشانید تا بتوانید مکرتان را عملی کنید و قطعا همانطور که در جلسات خود درمانده اید و روز بروز بیشتر در باتلاقی که این بار فرزندان بلوچستان در ساخت و پرداخت آن نقش کوشا و بسزایی دارند فرو خواهید رفت و با نگاه پلید خود روز بروز زوال خود را می بینید ومکر ، تهدید و ارعاب و توهین و هر بی حرمتی شما این مردم را مصمم تر خواهد کرد برای باز پس گرفتن حقوق بدیهی ،طبیعی ، مسلم و خدادادیشان.
  یا شهادت یا سعادت
  میریونس بلوچ

  پاسخحذف

از تمامی دوستان محترم متشکریم