آتش سوزی؛ دود غليظ مسکو را فرا گرفته است


به گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار قربانیان آتش سوزی در روسیه به پنجاه نفر افزایش یافت. حدود دویست هزار هکتار از جنگلهای روسیه در حال سوختن است. گرمای بی سابقه هوا از ابتدای ماه ژوئیه در روسیه عامل این آتش سوزی است.

هم اکنون دهها هزار آتش نشان، نظامی و امدادگر به تلاش برای مهار آتش سوزی جنگل که هزاران هکتار از بخش غربی روسیه را در بر گرفته است، ادامه می دهند.

کرملین وضع فوق العاده را در پایتخت تا پانزدهم سپتامبر تمدید کرده است. این درحالی است که گرمای بی سابقه همچنان زندگی مردم روسیه را به جهنم تبدیل کرده است.

ادامه آتش سوزی موجب شده است دود غلیظی سطح شهر مسکو پایتخت این کشور را در بر گیرد. در حال حاضر مشاهده برجهای بلند در مسکو از دور بسیار دشوار شده است و حتی خودروها برای دید بهتر مجبورند در طول روز چراغهایشان را روشن کنند.

بسیاری از شهروندان نیز مشکلاتی برای تنفس در شهر پیدا کرده اند و به سالمندان توصیه شده است از خانه هایشان خارج نشوند. ساکنان مسکو می گویند همه جا بوی دود می پیچد و حتی در مترو تنفس بسیار دشوار شده است.

کارشناسان بهداشت می گویند چند ساعت ماندن در خیابان در مسکو برابر با کشیدن دو پاکت سیگار است.

بیمارستانها و مراکز پزشکی مملو از بیماران تنفسی است که به دلیل استشاق دود وهوای آلوده دچار تهوع، مشکلات تنفسی، آلرژی یا سردرد شده اند.

درخارج از مسکو دهها هزار مامور آتش نشانی و نظامی و امدادگر هنوز با شعله های آتش دست و پنجه نرم می کنند. تاکنون بیش از ششصد و شصت هزار هکتار از جنگلها در بخش غربی کشور به کلی نابود و چندین روستا به تلی از خاکستر تبدیل شده است.

پوشش دود در مناطق جنگلی در حال سوختن به حدی است که هواپیماهای آب پاش تنها در روز می توانند پرواز کنند.

آتش سوزیها تنها مردم روسیه را به ستوه نیاورده است بلکه پرندگان غیربومی نظیرطوطی نیز از هوای آلوده رنج می برند و حتی تلف می شوند. گزارش ها حکایت از تلف شدن هزاران پرنده از جمله طوطی دارد.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه به تعطیلات تابستانی خود پایان داده و در جلسه اضطراری شورای امنیت ملی، دستور اتخاذ تدابیر محافظتی از تاسیسات استرتژیکی را صادر کرده است.

رسانه های روسیه گفتند، شعله های آتش به طور خطرناکی به مرکز اتمی ساروف نزدیک می شود. تجهیزات رادیواکتیو و قابل انفجار به مکانی دیگر منتقل شده است.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم