جنگ داخلی در ایالت سند پاکستان


متعاقب قتل یک تن از نمایندگان پارلمان محلی ایالت سند، از دوشنبه به اینسو، جنگ های شدیدی که میان اقوام مختلف کراچی در گرفت، باعث کشته شدن حدود شصت تن شده است.

دوشنبه گذشته، رضا حیدر، عضو «جماعت متحدۀ قومی» که رقیب حزب عوامی ملی است، کشته شد. به دلیل موجودیت رقابت های قومی در جنوب پاکستان، که در گذشته هم باعث بروز خشونت ها شده است، قتل رضا حیدر به حزب عوامی ملی نسبت داده شد و از آن موقع تا حالا، در کراچی اوضاع وخیم است. طی این سه روز، شصت نفر کشته، حدود صد تن دیگر، زخمی شدند و ده ها عراده اوتوموبیل و دکانهای مردم آتش زده شد.

متعاقب این قتل، که توسط دو تن موتورسیکلت سوار صورت گرفت، از دوشنبه به اینسو، بازارهای کراچی و مدرسه ها تعطیل است و خیابانها خالی از ازدحام مردم. صدا های تیر اندازی، هنوز هم گاهگاهی بگوش میرسد. حزب آقای رضا حیدر، یعنی جماعت متحدۀ قومی بعد از قتل او، از مردم خواست تا دست به تظاهرات بزنند و حکومت محلی ایالت سند، علاوه بر شهر کراچی، در حیدر آباد هم، که 174 کیلومتر دورتر قرار دارد، تدابیر امنیتی گرفته است و پولیس پاکستان، درین رابطه بیست نفر را دستگیر کرده است.

شهر بزرگ کراچی که 17 ملیون جمعیت دارد، بصورت مرتب محل خشونتهای سیاسی میان جماعت متحدۀ قومی، حزب عوامی ملی و جناح های دیگری که از پشتونها نمایندگی میکنند، میباشد. این گروه های سیاسی البته در بعضی موارد توسط گروه های جنایی هم پشتیبانی میشوند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم