رئیس جمهور پاکستان به بریتانیا سفر می کندآصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان امروز سفر اروپایی خود را آغاز می کند و قرار است روز سه شنبه برای دیدار با مقام های بریتانیایی به لندن سفر کند.
این سفر به رغم تنش های اخیر در روابط میان دو کشور انجام می شود. مقام های پاکستانی ابراز امیدواری کرده اند که این سفر که روز سه شنبه انجام می شود و مذاکرات میان مقامات دو کشور، پربار باشند.
وزیر اطلاع رسانی پاکستان گفته است روابط میان دو کشور همچنان مستحکم است.
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در سفر اخیر خود به هند، به پاکستان هشدار داد که نمی تواند به صورت علنی علیه طالبان فعالیت کند اما درخفا به پیکارجویان آن کمک کند.
آقای کامرون گفت هر نوع کمکی از پاکستان به گروه هایی که به صدور تروریسم مشغولند، غیر قابل قبول است و افزود اسناد و مدارک در باره این نوع حمایت ها در گذشته وجود دارد.
پاکستان واکنش خشم آلودی نسبت به این سخنان آقای کامرون نشان داد و او را به تضعیف روند صلح در منطقه متهم ساخت.
در پاکستان، گروه های مخالف خواهان لغو سفر آقای زرداری به لندن شده اند و گروهی از تظاهرکنندگان، آدمک دیوید کامرون را به آتش کشیدند.
سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفته است که آقای کامرون در باره پاکستان به عنوان یک کشور اظهارنظر کرده و نه در باره دولت آن.
سخنان نخست وزیر بریتانیا تنها چند روز پس از ایراد شد که سایت اینترنتی ویکی لیکس مجموعه ای در مورد جنگ افغانستان را با عنوان مدارک محرمانه در مورد این جنگ در دسترس همگان قرار داد که بخشی از آن به نقش کشورهای همسایه افغانستان اختصاص داشته است.
براساس بعضی از این مدارک، نهادها و سازمان های امنیتی و اطلاعاتی پاکستان با طالبان در ارتباط بوده و از این گروه حمایت می کنند.
روز گذشته، مقام های اطلاعاتی پاکستان، سفر از پیش تعیین شده خود به بریتانیا را در اعتراض به سخنان دیوید کامرون لغو کردند.
یوسف گیلانی، نخست وزیر پاکستان نیز در واکنش گفت بریتانیا برای بحث در باره چنین مسایلی باید از طریق کانال های دیپلماتیک اقدام کند.
آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان در ابتدای سفر اروپایی خود به فرانسه می رود و سپس به بریتانیا سفر می کند.

۱ نظر:

 1. به هر حال پاکستان از فعالیت هند در افغانستان بشدت نگران است و همچنین از نفوذ بی کنترل ایران و تا زمانی این مساله برای پاکستان شفاف نشود ، مشکل بتوان پاکستان را راضی نمود کامل در این زمینه همکاری کند.
  هند در جلال آباد،قندهار و اکنون در نیمروز کنسولگری و دفتر سیاسی دارد و در زاهدان کنسولگری دارد و در چابهار دفتر سیاسی در پوشش تجاری و به نوعی پاکستان را تحت محاصره ای نا محسوس گرفته است، چطور پاکستان به ناتو و امریکا بیشتر اطمینان کند وقتی می بیند امنیت خودش در خطر است ، در ضمن نکات دیگری مثل تندروهای دولتی در افغنستان هستند که هر از چند گاه ادعای ارضی بر پاکستان می کنند.
  به هر حال ناتو و امریکا نخست باید نگرانی پاکستان را از جانب هند حل بکنند تا مراحل بعدی.
  به هر حال طالبان هم بخشی از مردم افغانستان هستند و نباید حضورشان را نادیده گرفت خصوصا با تطمیع فرماندهان و روسای فاسد مجاهدین که مردم از آنها بشدت ناراضیند و همچنین فساد اداری دولت افغانستان.
  بلوچ

  پاسخحذف

از تمامی دوستان محترم متشکریم