هلند سربازان خود را از افغانستان بیرون کرد


هلند روز یکشنبه به حضور نظامی چهار ساله خود در افغانستان پایان داده و نزدیک به دو هزار سرباز خود را از این کشور بیرون کرد.
ژنرال پیتر فون اوم، فرمانده نیروهای نظامی هلند در افغانستان گفت در دوره ماموریت سربازان تحت امرش در این کشور، امنیت به طور قابل توجهی در ولایت ارزگان بهبود یافته است.
او در این حال تاکید کرد که هنوز نیاز به کار بیشتری در این ولایت احساس می شود.
ناتو اهمیت خروج سربازان هلندی از افغانستان در کاهش توانایی نیروهای ائتلاف در این کشور را ناچیز قلمداد کرده است ولی این اتفاق در حالی رخ می دهد که تلفات وارد شده بر نظامیان خارجی رو به افزایش است.
در حال حاضر 145 هزار سرباز خارجی در افغانستان مستقر هستند.
با خروج سربازان هلندی از ارزگان در روز یکشنبه، برقراری امنیت در این ولایت به ارتش آمریکا و سربازان استرالیایی محول می شود.
نیک چایلدز، خبرنگار امور نظامی بی بی سی می گوید راهبرد سه بعدی نیروهای نظامی هلند در ارزگان که شامل دفاع نظامی، دیپلماسی و توسعه بود، به الگویی برای سایر نظامیان خارجی در افغانستان تبدیل شده است.
به گفته ژنرال فون اوم، حضور نظامی هلند در افغانستان و دستاوردهای آن باعث افتخار این کشور است.
به گفته او، 24 سرباز هلندی در طول ماموریت چهار ساله نیروهای نظامی این کشور در افغانستان کشته و 140 تن مجروح شدند.
پسر ژنرال فون اوم هم از تلفات این کشور در افغانستان است که در سال 2008 در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شد.
یک سخنگوی طالبان در گفت و گو با یک روزنامه هلندی، به مردم و دولت این کشور به خاطر خروج از افغانستان تبریک گفت و از سایر کشورها هم خواست همین طور عمل کنند.
درخواست ناتو از دولت هلند برای تمدید استقرار نظامیانش در افغانستان باعث شد دولت ائتلافی این کشور در فوریه گذشته از هم بپاشد.
ناتو می گوید حضور نیروهای نظامی ائتلاف در افغانستان مستحکم است و خروج هلند از این کشور به عزم سایر کشورها صدمه نزده است.
این در حالی است که کانادا قرار است سال دیگر به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم