صدها کامیون از کردستان به ایران فرآورده های نفتی قاچاق می کنند اعتراض دولت مرکزی عراق به قاچاق بنزین از کردستان به ایران

کامیون ها در حال انتقال فرآورده های نفتی به ایران ( ویژه العربیه )
علی الدباغ سخنگوی دولت عراق در یک گفتگوی مطبوعاتی اعلام كرد دولت در تماس با مقامات کردستان عراق به قاچاق فرآورده های نفتی از کردستان به ایران اعتراض کرد.

علی الدباغ امروز یکشنبه 11- 7 – 2010 با اشاره به گزارشی که " العربیه " در مورد قاچاق بنزین به ایران پخش کرده بود ، گزارش را سند مهمی به شمار آورد و تاکید کرد دولت در تماس با مسئولان محلی کردستان خواستار توقف این روند شده است.

پیش از این روزنامه " نیویوک تایمز" با انتشار گزارشی به نگرانی دولت آمریکا از قاچاق بنزین به ایران پرداخته بود.

یک مقام آمریکائی که نخواست نامش فاش شود در مصاحبه با این روزنامه مقام های کردستان عراق را به شکستن تحریم ها علیه ایران متهم کرد.

بر اساس تحقیقات انجام شده صدها کامیون حامل فرآورده های نفتی از مسیر روستای پنجوین در کردستان عراق به سوی ایران عبور کرده اند.

عبد الكریم اللعیبی معاون وزیر نفت عراق مسئولیت این اقدام را برعهده مقامات کردستان دانست.

با وجود تلاش آمریكا و مسؤلان عراقی برای جلوگیری از قاچاق نفت از مرزهای عراق به سوی ایران این پدیده همچنان گریبانگیر دولت مرکزی است.

اختلاف مقامات بغداد با کردستان عراق درباره بهره برداری از نفت كردستان ، افزایش تولید نفت در این کشور و همچنین وجود پالایشگاه های غیرمجاز در کردستان به این مشکل دامن زده است.

با وجود اینکه تحریم های شورای امنیت بخش انرژی و نفت را شامل نمی شود اما دولت امریکا به شکل یکجانبه صدور بنزین به ایران را تحریم کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم