مردان مسلح به مجتمع امدادرسانی آمریکایی در افغانستان حمله کردند


در حمله انتحاری به مقر یک سازمان امدادرسانی آمریکایی در شمال افغانستان دست کم چهار نفر از جمله چند شهروند خارجی کشته و شماری زخمی شده اند.
سحرگاه روز جمعه، 11 سرطان/تیر (2 ژوئیه) تعدادی افراد مسلح به ساختمان مقر یک موسسه وابسته به آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده - یو اس اید - در شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز در شمال افغانستان، حمله کردند که در جریان آن، علاوه بر کشته شدن دست کم چهار نفر، بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند.
گفته می شود که دو تن از کشته شدگان شهروندان خارجی و دو تن دیگر شهروند افغانستان بوده اند هر چند در این مورد، اطلاعات متفاوتی مخابره شده است.
بعضی خبرگزاری ها کشته شدگان را دو شهروند افغان، یک شهروند فیلیپین و یک شهروند آلمانی گزارش کرده اند در حالیکه بعضی منابع از کشته شدن پنج نفر، از جمله یک تبعه بریتانیایی هم خبر داده اند.
علاوه بر ماموران امنیتی و تعدادی غیرنظامی افغان، چند شهروند خارجی هم در میان زخمی های این حادثه گزارش شده اند.
یکی از مقامات محلی شمار مهاجمان مسلح را دست کم چهار نفر اعلام کرده بود اما به نقل از سخنگوی طالبان گزارش شده است که در این عملیات، شش تن از افراد مسلح این گروه شرکت داشته اند.
هدف حمله مهاجمان، ساختمان دفتر موسسه آمریکایی توسعه جایگزین در شهر قندوز بوده است.
این موسسه از جمله طرف های قرارداد آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده است و در زمینه عملیات بازسازی پس از جنگ، سازماندهی ادارات و نهادها یمحلی و مدیریت امور کشاورزی و منابع طبیعی تخصص دارد.
مقامات محلی گفته اند که با نزدیک شدن گروه مهاجم به ساختمان محل استقرار دفاتر توسعه جایگزین در قندوز، یکی از مهاجمان بمبی را که همراه خود داشت در برابر دروازه ورودی این مجتمع منفجر کرد تا سایر مهاجمان بتوانند وارد محل شوند.
این گزارش ها حاکی از آن است که با ورود مهاجمان به این محوطه، بین افراد مسلح و افراد پلیس و ماموران محافظ این مجتمع تیراندازی متقابل روی داد و درگیری تا چند ساعت ادامه داشته و در جریان آن، تمامی مهاجمان کشته شده اند.
هنگام درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمان، کارمندان این موسسه، که تعدادی از آنان آمریکایی بودند، بر بام ساختمان پناه گرفتند.
قندوز از شهرهای نسبتا آرام در افغانستان محسوب می شود و حفظ امنیت آن عمدتا بر عهده نیروهای آلمانی عضو آیساف است.
در عین حال، برخی خبرگزاری ها گفته اندکه در حالیکه نیروهای ائتلاف بین المللی حملات گسترده ای را علیه شورشیان در جنوب افغانستان تدارک می بینند، بعید نیست که طالبان به منظور ابراز قدرت و تقویت روحیه نفرات خود، به عملیاتی در نقاط دیگر افغانستان دست بزند.
حمله انتحاری در کندوز در حالی گزارش می شود که ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان، به تازگی وارد این کشور شده و انتظار می رود بر طراحی عملیات علیه شورشیان طالبان نظارت داشته باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم