تصویب تحریمهای سنگین اتحادیه اروپا علیه رژیم تهرانبه گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز تحریمهای سخت تری را علیه رژیم تهران تصویب کردند. این تحریمهای سنگین که صنایع حیاتی نقت و گاز جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است، از فردا سه شنبه به اجرا گذاشته خواهد شد.
به نوشته روزنامه تايمز لندن، تحريمهاى جدید اتحاديه اروپا، سخت ترين تحريمهايى است كه تاكنون از سوی اتحادیه اروپا علیه کشوری اعمال شده است.
این روزنامه نوشت، با اعمال تحریمهای جدید اتحادیه اروپا، بخش چشمگیری از داد و ستد بازرگانی میان رژیم تهران و آلمان و ايتاليا، دو کشوری که روابط اقتصادی گسترده با جمهوری اسلامی دارند، قطع خواهد شد.
يک ديپلمات اروپايى در این باره گفت، اين وسيعترين مجموعه تحريمهايی است كه اتحاديه اروپا تاكنون روى آن به توافق رسيده است که خود نشان دهنده اراده جديد سياسى در کشورهای بزرگ اروپايی است كه همه آنها داراى منافع چشمگير اقتصادى در ايران هستند.
خبرگزارى رويتر نیز در گزارشی با اشاره به تصمیم کشورهای غربی برای اعمال تحریمهای شدیدتر علیه جمهوری اسلامی نوشت، تحلیلگران معتقدند با اجرای این تحریمها، رژیم تهران از نظام مالى جهانى کنار گذاشته مى ‌شود.
تحریمهای سنگین اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی
گزارش رادیو فرانسه: خبرگزاری فرانسه می نویسد تحریم های جدید اتحادیه اروپا از قطعنامۀ آخر شورای امنیت بسیار فراتر خواهد رفت. نکتۀ تازه و مهم در این تحریم ها، هدف قرار دادن صنایع نفتی و گازی ایران است. بر اساس تصمیم های جدید اروپایی ها، هر نوع سرمایه گذاری، انتقال فن آوری و حتی نظارت فنی در صنایع نفتی و گازی ایران ممنوع خواهد شد. در طرح این تحریم ها تلاش شده که به ویژه صنعت پالایش مواد نفتی و تکنولوژی های مربوط به گاز مایع محدود گردد.
ایران، با وجود این که چهارمین تولیدکنندۀ نفت خام جهان محسوب می شود، در حال حاضر بیش از چهل درصد بنزین موردنیاز خود را وارد می کند. در واقع، مشکل بزرگ ایران، ناتوانی درگسترش و افزایش توان پالایشگاه هاست.
آژانس بین المللی انرژی در ارزیابی های خود به این نتیجه رسیده است که عملی شدن تحریم های اروپایی، تأثیر محسوسی بر اقتصاد ایران خواهد داشت.
خبرگزاری فرانسه می نویسد که تحریم های سنگین اتحادیۀ اروپا فقط به ایران ضرر نخواهد زد و فعالیت برخی شرکت های اروپایی را نیز به ناچار محدود خواهد کرد. همین نکته، روند مذاکرات کشورهای اروپایی را برای تصمیم گیری در مورد تحریم ها بسیار دشوار ساخته بود.
یک دیپلمات اروپایی می گوید: "بعضی کشورهای عضو اتحادیه، به دلیل منافع اقتصادی خود، برای تصویب این تحریم ها با مشکلات زیاد مواجه بودند". اما در نهایت، همۀ این کشورها برای تصویب قطعی مجازات ها به توافق رسیدند.
تحریم های جدید علاوه بر صنایع انرژی، حمل و نقل بین المللی را نیز برای ایران محدود خواهد کرد. به عنوان مثال از این پس، بنادر اروپایی با کشتی های به مقصد ایران سختگیری بیشتری خواهند داشت.
اتحادیۀ اروپا همچنین قصد دارد که به طور کلی امکان مبادلات بازرگانی با ایران را محدودتر نماید. بدین ترتیب، فشار بر بانک های ایرانی افزایش خواهد یافت و بالاخره بیش از چهل نفر دیگر از مقامات ایرانی، به ویژه اعضاء سپاه پاسداران، از دریافت روادید اروپایی محروم خواهند شد.
تاکنون آمریکا و استرالیا به طور جداگانه تحریم های سنگینی را علیه ایران تصویب کرده اند. کشور کانادا نیز بزودی به آنها خواهد پیوست.
به نوشتۀ خبرگزاری فرانسه، حتی روسیه هم به تدریج از جمهوری اسلامی فاصله می گیرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم