ابتلای ‌سالانه 150 ايرانی به سياه ‌زخم

ئيس اداره بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت از ثبت سالانه 150 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور خبر داد و گفت: ابتلاي انسان به اين بيماري اغلب از طريق کشتار دام هاي آلوده اتفاق مي افتد.

دکتر محمدرضا شيرزادي در گفتگو با مهر گفت: سياه زخم يک عفونت ميکروبي و باکتريايي است که اغلب از طريق کشتار دام ها ايجاد مي شود.

بيماري سياه زخم همه حيوانات خونگرم را مبتلا مي سازد ولي ميزان حساسيت به آن متفاوت است. علفخواران در بيشتر موارد با خوردن علوفه آلوده مبتلا مي شوند و به ويژه در مناطقي که مراتع فقير دارند به علت بلع مقداري خاک که مي تواند منبع جرم باشد مبتلا مي شوند.

شيرزادي با بيان اينکه در بيشتر موارد سياه زخم به صورت ضايعه جلدي تظاهر پيدا مي کند، گفت: اين بيماري از طريق ذبح دام بيمار و تماس افراد با اين دام ها منتقل مي شود.

رئيس اداره بيماري هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت افزود: اين بيماري مي تواند از طريق پوست و پشم دام و خاک که توسط دام آلوده شده منتقل شود.

وي با اشاره به درمان سياه زخم با تجوز آنتي بيوتيک، افزود: فرم ريوي اين بيماري مي تواند خطرناک باشد و به طور کلي سالانه 150 مورد ابتلا به سياه زخم در کشور گزارش مي شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم