نخست وزیر ترکیه سفر خود به تهران را 'نامحتمل' دانست


نخست وزیر ترکیه سفر خود به تهران و شرکت در مذاکرات حل بحران اتمی ایران را نامحتمل دانسته و رئیس جمهوری روسیه از آخرین فرصت برای حل این بحران سخن گفته است.

روز جمعه، 24 اردیبهشت (14 مه)، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که عازم دیداری رسمی از یونان بود، در گفتگو با خبرنگاران در آنکارا، پایتخت ترکیه، گفت که احتمال نمی دهد برای مذاکراتی با حضور رئیس جمهوری برزیل به منظور حل بحران هسته ای ایران به تهران سفر کند.

آقای اردوغان در مورد دلیل نامحتمل بودن سفر به تهران گفت که انتظار داشت قبل از این سفر، ایران عزم خود را برای همکاری با راه حل مورد نظر ترکیه در حل بحران اتمی آن کشور اعلام دارد اما چنین اعلامیه ای صادر نشده است.

پیشتر وزیر خارجه ایران گفته بود که نخست وزیر ترکیه روز پکشنبه هفته آینده به تهران سفر می کند و همراه با لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل، در تهران حضور خواهد داشت.

هفته گذشته هم سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که طرحی برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت رآکتور اتمی تهران مطرح است و در مورد آن با ترکیه و برزیل مذاکراتی صورت گرفته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، این مذاکرات سه جانبه با حضور نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهوری برزیل، که برای شرکت در اجلاس رهبران کشورهای عضو گروه 15 به تهران عزیمت می کند، دنبال خواهد شد.

منابع دولتی ترکیه گفته بودند که دولت های این کشور و برزیل طرح مشترکی را برای حل بحران اتمی ایران تهیه کرده اند که شامل مبادله اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور اتمی تهران در خاک ترکیه می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان دراشاره به این طرح مشترک گفته است که "به نظر می رسد سفر به تهران در روز دوشنبه این هفته میسر نباشد زیرا ایران در این زمینه گامی برنداشته است."

نخست وزیر ترکیه اظهار داشت که برای حضور در تهران در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تعهدی هم نکرده بود و افزود "قبلا گفته بودم که ممکن است به تهران بروم اما حالا باید بگویم که در این تاریخ ها، در آذربایجان و گرجستان خواهم بود."

آقای اردوغان تاکید کرد که "ما انتظاراتی در این زمینه داشتیم" و افزود که به ایران گفته شده بود که ترکیه برای قبول نقش میانجی در حل بحران هسته ای آن کشور، لازم می داند دولت ایران بیانیه ای حاوی عزم خود برای حل و فصل این مساله از این طریق صادر کند.

رجب طیب اردوغان گفت که"همراه با برزیل، ما صرفا قصد داشتیم به روند حل مساله کمک کرده باشیم."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم