'نوزده کشته' و دهها زخمی در انفجار انتحاری کابل


مسئولان امنیتی کابل می گویند در اثر انفجاری در غرب این شهر حداقل نوزده نفر کشته و بیش از پنجاه تن دیگر زخمی شده اند.

این انفجار، که به گفته مقامات ناشی از یک حمله انتحاری بوده، در ساعات اولیه صبح روز سه شنبه، 28 ثور/اردیبهشت (18 مه) روی داد و هدف آن کاروانی از نیروهای ناتو در مسیر جاده منتهی به قصر دارالامان بوده است.

گزارشها اولیه حاکی از آن بود که قربانیان این انفجار همه غیرنظامیان افغان بوده اند، اما براساس گزارش های بعدی، دست کم پنج تن از کشته شدگان شهروندان خارجی بوده اند.

هویت و ملیت این افراد اعلام نشده و معلوم نیست که آیا آنان از نظامیان خارجی مستقر در افغانستان بوده اند یا از شهروندان غیرنظامی سایر کشورها.

ناتو تا حالا در این مورد ابراز نظری نکرده و تنها از تحقیقات در مورد این انفجار خبر داده است.

شماری از ساختمانهای عمومی، از جمله یک مرکز متعلق به ارتش ملی افغانستان و یک بیمارستان بزرگ غیرنظامی، در نزدیکی محل انفجار موقعیت دارد.

گزارش شده که انفجار روز سه شنبه ناشی از انفجار یک موتر (خودرو) بمب گذاری شده بوده و شاهدان عینی گفته اند که یک موتر در محل حادثه آتش گرفته است.

به گفته شاهدان عینی، شماری از کودکان نیز در میان قربانیان این حمله هستند.

این تازه ترین انفجار در کابل ظرف حدود سه ماه اخیر است.

پلیس کابل در پی نگرانی از وضعیت امنیتی این شهر، اخیرا ایستگاه های بازرسی را در نقاط مختلف شهر افزایش داده است.

با این حال، بمبگذاری انتحاری در کابل، همزمان همزمان با کنفرانس خبری حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان صورت گرفت که پس از بازگشت از سفر آمریکا و بریتانیا در کاخ ریاست جمهوری برگزار کرده بود.

آقای کرزی همزمان با اینکه وقوع این حمله را به شدت محکوم کرد، گفت که امیدوار است به خشونتها در افغانستان "به زودی" پایان داده شود.

حامد کرزی تلاش دارد طرح مذاکره و آشتی با طالبان را با هدف توقف خشونت ها در افغانستان عملی کند و در سفر اخیر به ایالات متحده، این موضوع یکی از موضوع های اساسی مذاکرات او با باراک اوباما، رئیس جمهوری آن کشور بوده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از تمامی دوستان محترم متشکریم